Czy wymagamy szacunku od innych?
W poprzednich wpisach poświęciliśmy bardzo wiele miejsca temu, jak my powinniśmy się zachowywać, aby nie urazić ludzi żyjących w obcych krajach. To zasady, które warto sobie przyswoić, gdy jesteśmy gośćmi w innym miejscu, ale tak na dobrą sprawę zbyt rzadko zadajemy sobie pytanie – a co z nami? Wiemy, że muzułmanie czy Hindusi są w stanie jasno i twardo formułować reguły jakie u nich obowiązują.
Mają one często charakter antywolnościowy, podczas gdy w naszej kulturze nacisk kładzie się głównie na swobody. Dlatego nie akceptujemy z założenia ograniczania tychże swobód.
Jednak goszczący u nas wyznawcy islamu z Bliskiego Wschodu czy Afryki Północnej coraz śmielej domagają się, aby to ich było na wierzchu. W Berlinie zabraknie choinki, bo mogłaby razić muzułmanów.
Jednak Arabowie nie zrezygnują z porannych modlitw i użycia minaretu, aby nie wprawić gości z Europy w konfuzję na tle religijnym. Zastanówmy się zatem, czy nie jesteśmy zbyt aktywni w zadowalaniu innych, a zbyt bierni w dbaniu o szacunek dla nas i naszych zasad.
Polecane artykuły
Co wpływa na migrację?
Mogłoby się wydawać, że powody, które wpływają na powstawanie wędrówek ludności są często dość konkretne. Każdy indywidualnie podejmuje decyzje o przemieszczaniu się, kierowany własnymi, mniej lub bardziej logicznymi pobudkami. Tymczasem warto wiedzieć, że specjaliści dzielą czynniki wpływające na
W migracji po zdrowie
Migracja oznacza przede wszystkim przemieszczanie się. Może odnosić się do zmieniania miejsca swojego położenia niezależnie od tego, na jaką skalę zjawisko to ma miejsce. Różnorodne mogą być również powody podejmowania jakiegokolwiek ruchu. Wybieramy się w podróż, by znaleźć lepszą pracę, zarobić w